Co to jest take profit?

Comment

Ekonomia
Co to jest take profit?

Take prifit zaraz obok stop loss jest narzędziem, które z zasady ma ułatwiać korzystanie z rynków walutowych. Pozwala na automatycznie zamykanie pozycji, gdy zysk zlecenia zacznie przekraczać kwotę, którą określiliśmy wcześniej przy składaniu takiego zadania. Bez naszej ingerencji, sprawdzania i akceptacji, zamyka pozycję i zabezpiecza nasz kapitał. Jednak – tak na chłopski rozum, czy rzeczywiście jest to potrzebne? Skoro już rośnie zysk to po co go zamykać? Nie lepiej.. poczekać?

Aby ułatwić inwestorom zarządzanie swoim portfelem inwestycyjnym, różne platformy wprowadzają ułatwienia. Mogą one uchronić przed dużymi stratami i pomagać w dalszym inwestowaniu, abyśmy my mogli zająć się innymi rzeczami. Jak nazwa sugeruje – take profit ma za zadanie ściągnięcie zysku, uzyskanie go. Jednak wiele osób może z niego nie korzystać, ponieważ z założenia, zlecenie ma zamknąć pozycję, gdy osiągnie nasz cel, jakąś liczbę, zysk. A skoro ta linia zostanie przekroczona – aż korci, żeby poczekać dłużej i zyskać jeszcze więcej. Jednak nie zawsze taka „pazerność” i desperacka chęć osiągnięcia jeszcze większych pieniędzy może przynieść odwrotny skutek.

Rozsądek, który podpowiada take profit

Każdy inwestor zastanawia się – czy to dobry moment na zamknięcie pozycji? Czy może nie lepiej jeszcze chwilę poczekać i zarobić jeszcze więcej? Skoro waluta idzie w górę, wskazuje tendencję do osiągnięcia jeszcze większego zysku, po co z tego rezygnować? Zamykanie transakcji bez wątpienia jest najtrudniejszą decyzją dla każdego inwestora – chyba łatwiej jest zamykać, gdy tracimy, niż zyskujemy. Jednak rynek jest nieprzewidywalny i zawsze po przekroczeniu naszej granicy zadowolenia z zysku, może zacząć radykalnie spadać – gdy ustawimy mechanizm take profit, nie będzie odwrotu, z jednej strony możemy się zabezpieczyć przed takim procederem, ale możemy też stracić.

Ruchy na forex należy kontrolować, na różne sposoby – nie tylko zabezpieczać się przed stratami, ale też w drugą stronę, ustawiając take profit. Chociaż wielu (głównie niedoświadczonych) inwestorów stwierdzi, że nie ma to większego sensu, to doświadczeni podpowiedzą, że małą łyżką można się najeść, ale chochlą już zakrztusić. I jest to prawda – osiągnięcie szybkiego i dużego zysku sprawia, że inwestorzy chętniej podejmują ryzyko i bez zastanowienia otwierają nowe transakcje bez wcześniejszego przygotowania – coś z zasadą, skoro raz się udało, to drugi raz też musi. Niestety takie zachowanie bardzo często gubi człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *