Czym jest oscylator Momentum?

Comment

Wskaźniki
Czym jest oscylator Momentum?

Inwestorzy szukają pomocnych rozwiązań, aby ułatwiać sobie decyzje transakcyjne. Kiedy kupować? Kiedy sprzedawać? Czy wprowadzać dodatkowe ograniczenia co do zamknięcia pozycji. Stąd też powstało wiele narzędzi i oscylatorów, które mają na celu pomoc w transakcjach. Jednym z takich jest oscylator Momentum.

Aby określić wysokość Momentum (MTM) wystarczy w zasadzie skorzystać z prostego wzoru, który wygląda tak:

MTM = C – C(n)

C jest ceną zamknięcia, natomiast druga zmienna, czyli C(n) to cena zamknięcia z jakiegoś okresu. Najczęściej tym okresem są dni w liczbie 14. Dla wielu inwestorów powyższe równanie jest współczynnikiem, którego zastosowanie opiszemy za chwilę. Jednak chcemy się na chwilę zatrzymać i jeszcze raz przypomnieć o pewnych podstawowych zasadach w procesach inwestycyjnych. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji – nawet tych prostych, pewnych? Każdy mądry makler zawsze będzie popierać swoje transakcje wynikami i interpretacjami. Nigdy nie będzie działać chaotycznie i przypadkowo. Dlatego oscylatory takie jak ten – dają nam pewną wartość, informacje, która jest wręcz bezcenna.

Zastosowanie oscylatora Momentum

Teoria już za nami, dlatego czas przejść do konkretów. Kiedy oscylator Momentum będzie miał prawo bytu i będziemy mogli z niego skorzystać? Zależność jest bardzo prosta. Wartość uzyskana po wykonaniu tego prostego równania może być dodatnia lub ujemna. Jeżeli jest dodatnia i wykazuje tendencję do wzrostu, powstaje sygnał, który mówi nam o idealnym momencie na kupno. Może też być tak, że oscylator rośnie, ale zaraz następuje spadek, tutaj nie ma co czekać i trzeba czym prędzej spadać.

Czy jest możliwe osiągnięcie trzeciego rozwiązania? Jak najbardziej. Jeżeli linia staje się pozioma, oznacza, że ceny się nie zmieniają, dlatego nie ma większego sensu na zakup, ani na sprzedaż – chyba, że niezbędny jest dla nas kapitał, który chcemy zainwestować w innym punkcie. Możemy też zupełnie inaczej podejść do interpretowania wyników – poprzez szukanie jakichkolwiek rozbieżności między liczbami, wtedy powstaje zjawisko dywergencji. Jak zatem widać na powyższym przykładzie, oscylator Momentum jest jednym z tych, które warto znać i stosować przy procesie inwestowania i podejmowania decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *